STOMATOLOGIA ESTETYCZNA
skupia kilka rodzajów zabiegów stomatologicznych, które mają na celu poprawę wyglądu zębów. Jest to kompleksowe działanie z dziedziny stomatologii zachowawczej oraz protetyki i wybielania, które mają poprawić wygląd uśmiechu i, co za tym idzie, całej twarzy.
Zanim zdecydujemy się na estetykę uśmiechu musimy uwzględnić przeciwwskazania, do których należą:
– ogólnie zły stan zdrowia,
– ciąża i karmienie piersią,
– wiek poniżej 16 roku życia,
– alergia na składniki używanych preparatów,
– nadwrażliwość,
– ubytki.
W sytuacji, kiedy lekarz uzna, że wymagania stawiane przez pacjenta nie są możliwe do wykonania i efekt nie będzie satysfakcjonujący, lekarz ma prawo odmówić wykonania danego zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej.
W zakres zabiegów z dziedziny stomatologii estetycznej wchodzi:
1. Czyszczenie zębów
– skaling
jest profilaktycznym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Ma on na celu usunięcie kamienia nazębnego, który osadza się na zębach zarówno na koronach zębów, jak i pod dziąsłami. Dentysta usuwa kamień mechanicznie przy użyciu ultradźwiękowego skalera stomatologicznego, który rozbija płytkę nazębną w wyniku drgań.
Kamień nazębny osadzający się na zębach stwarza idealne warunki do rozwoju bakteriom powodującym próchnicę, paradontozę oraz choroby dziąseł. Z tego względu ważne jest regularne usuwanie kamienia.
– piaskowanie
jest, jak skaling, zabiegiem profilaktycznym z zakresu stomatologii estetycznej, który najlepiej łączyć ze skalingiem. Jednak w przypadku, kiedy na zębach jest tylko osad piaskowanie równie dobrze spełni swoją funkcję zastosowany bez skalingu. Piaskowanie stosuje się do usunięcia płytki bakteryjnej, ale także do usunięcia przebarwień. Osiąga się zatem efekt wizualny, bo zęby stają się jaśniejsze. Jednak Piaskowanie ma również efekt zdrowotny poprzez dogłębne oczyszczenie i wygładzenie miejsc, w których zalegał wcześniej osad nazębny. Do piaskowania używa się piaskarki, która mieszaniną preparatu czyszczącego, powietrza i wody tworzoną pod dużym ciśnieniem oczyszcza zęby. Preparat czyszczący, tzw. piasek, ze względu na swój skład, ma właściwości mineralizujące, co pozwala wzmocnić zęby i zabezpieczyć przez chorobami
2. Wybielanie zębów
jest zabiegiem z dziedziny stomatologii estetycznej, który powinien być wykonywany pod okiem lekarza ze względu na istniejące przeciwwskazania, którymi są: choroby przyzębia, próchnica, paradontoza, stan zapalny, odsłonięte szyjki i korzenie zębów, przebyte w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne, noszenie aparatu ortodontycznego czy nadwrażliwość zębów. Przeciwwskazaniem będzie też ciąża i karmieni piersią, osłabienie organizmu, przyjmowanie niektórych leków oraz alergia na substancje zawarte w preparacie wybielającym. Zabiegu tego nie wykona się również poniżej 16 roku życia. Zatem, żeby podejść do wybielania zębów i doboru optymalnej metody niezbędna jest konsultacja stomatologiczna, podczas której lekarz wykonuje badanie stomatologiczne i przeprowadza wywiad z pacjentem oraz ustala plan leczenia.
Przed zabiegiem wybielania zębów należy wyleczyć wszystkie stany chorobowe w jamie ustnej, a następnie wykonać higienizację zębów oczyszczając je ze złogów, płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego. Zęby można wybielić na dwie metody:
– metodą domową
po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu wybielania metodą domową lekarz pobiera od pacjenta wycisk zębowy do wykonania specjalnych szyn / nakładek, do których pacjent nakłada specjalny preparat wybielający. Szyny powinny być noszona przez 8 godzin dziennie, więc zaleca się zakładanie nakładek na noc przez 2 tygodnie. W międzyczasie odbywają się wizyty kontrolne. Wybielanie można wydłużyć, jeśli efekt jest niewystarczający i nie ma przeciwwskazań.
– metodą gabinetową
po zakwalifikowaniu pacjenta do tej metody oraz odpowiedniego przygotowania lekarz zabezpiecza dziąsła i nakłada specjalny preparat wybielający na zęby. Są preparaty, których używa się bez naświetlania lampą bądź z naświetlaniem. Wybielanie odbywa się podczas jednej wizyty.
Należy pamiętać, że po lub podczas wybielania może pojawić się nadwrażliwość. Po zabiegu przez około 2 tygodnie należy stosować tzw. „białą dietę”, czyli nie spożywać produktów przebarwiających zęby, jak np. kawa, herbata itp.
3. Bonding
Jest to zabieg stomatologii estetycznej mający na celu poprawę wyglądu zębów, zmiany kształtu zębów czy naprawienie ubytków. Zabieg ten polega na nałożeniu warstw żywicy oraz kompozytu na lico zęba. Lekarz nakłada materiał warstwami i każdą warstwę utwardza lampą UV. Do zabiegu bondingu lekarz nie zawsze musi usunąć nieznaczną ilość szkliwa z powierzchni zęba. Na koniec kompozyt jest szlifowany i polerowany w celu uzyskania naturalnego wyglądu zęba nieodbiegającego od wyglądu pozostałych zębów pacjenta.
Bonding jest metodą małoinwazyjną i rekomendowana jest pacjentom z niewielkimi defektami zębów, czyli np. przebarwienia, nierówności, wykruszenia czy chcących pozamykać przerwy między zębami (diastemy).
Zabieg bondingu nie wymaga znieczulenia, a procedura dla jednego zęba zamknie się podczas jednej wizyty trwającej około 60 minut. Bonding nie uszkadza tkanki zęba, więc w razie ewentualnej potrzeby można przywrócić ząb do stanu pierwotnego.
Jeśli zatem pacjent nie chce czekać długo na efekt bądź ma na uwadze inwazyjność i wyższe koszty innych rozwiązań bonding jest dobrym wyborem do poprawy wyglądu zębów.
Procedura ta ma jednak również wady. Bonding jest podatny na przebarwienia, ma stosunkowo krótką trwałość, którą określa się na około 5 lat.
4. Licówki
Licówką jest cienka nakładka, płytka, którą nakłada się na powierzchnię zęba. Licówkę nakłada się, aby zamaskować widoczne defekty zęba, jak niewłaściwy kształt, grubość czy wielkość zęba. Licówką likwiduje się przebarwienia i wyrównuje się koloryt zęba oraz wyrównuje nierówności powierzchni zęba.
Licówki wykonuje się z różnych materiałów. Wyróżnia się licówki:
– kompozytowe
– akrylowe
– ceramiczne
Licówki kompozytowe
są najatrakcyjniejsze ze względów finansowych – są najtańsze. Ten rodzaj licówek wykonuje się z materiału światłoutwardzalnego podczas jednej wizyty. Inwazyjność tego zabiegu w strukturę zęba jest stosunkowo niewielka. Wymaga niewielkiego zeszlifowania warstwy wierzchniej szkliwa, a w niektórych przypadkach nie ma konieczności szlifowania .
Licówka kompozytowa, w porównaniu do innych rodzajów licówek, ma stosunkowo niską wytrzymałość i maja większą skłonność do przebarwień. W związku z tym należy mieć na uwadze, że założenie tego rodzaju licówek wyklucza: paradontoza, istniejące zbyt duże ubytki w koronach zębów, zbyt mały rozmiar zębów, istniejąca próchnica oraz wady zgryzu i bruksizm. Mają jednolity kolor, więc nie wyglądają naturalnie.
Licówki ceramiczne
są wykonane z ceramiki skaleniowej, czyli krzemionki , kwarcu, kaolinu oraz barwników. Jest to materiał, dzięki któremu można uzyskać naturalny wygląd zęba. Licówka ceramiczna jest droższe niż licówki kompozytowe, ale charakteryzują się większą trwałością i lekkością. Jednocześnie licówka ceramiczna wykazuje się małą elastycznością i dużą kruchością i twardością, co powoduje konieczność umiejętnego ich mocowania. Prawidłowo wytworzone i nałożone licówki ceramiczne dają rewelacyjny efekt estetyczny przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu zębów.
Licówką ceramiczną maskuje się przebarwienia koron, koryguje się kształt, długość i szerokość zęba czy na przykład ukruszony brzeg sieczny lub zamyka się diastemy.
Przeciwwskazaniem do założenia licówki ceramicznej zdecydowanie będzie za mała wielkość zęba, bruksizm, wady zgryzu czy za mała ilość szkliwa na zębie lub ząb bardzo zniszczony, a także leczony kanałowo lub z niewyleczoną próchnicą czy choroba dziąseł. Rozlegle wypełniony ząb również będzie przeciwwskazaniem do nałożenia licówki ceramicznej. Braki zębów w odcinkach bocznych również uniemożliwi nam podejścia do zabiegu założenia licówek ceramicznych i najpierw trzeba będzie je uzupełnić.
Pod ten rodzaj licówki ząb musi być w lekkim stopniu oszlifowany. Przed założenie licówki ceramicznej odbywa się kwalifikacja do wykonania tego zabiegu.
Licówki pełnoceramiczne
Wykonane są z porcelany, cyrkonu i tlenku glinu. Technika wypalania warstwowego sprawia, że licówka pełnoceramiczna posiada takie same warstwy, jakie posiada ząb – szkliwo i zębinę, gdzie zębina jest porcelanowa. Materiał ten jest światłoprzepuszczalny, co sprawia, że ząb wygląda bardzo naturalnie i licówki są niezauważalne. Ponad to jest to materiał naturalny i zdrowy dla tkanek zębów, a efekty estetyczne są naprawdę bardzo dobre. Licówki pełnoceramiczne są trwałe i odporne na działanie dużych sił.
Licówki te stosuje się do zamykania diastem, zmiany kształtu szerokości oraz długości zębów, przy odłamaniach brzegów siecznych, przy ubytkach przyszyjkowych i erozjach czy przy przebarwieniach. Stosuje się je także do wydłużenia startych zębów, korekcji zębów stożkowych lub korekty ustawienia zębów.
Przeciwwskazaniami do zastosowania licówek pełnoceramicznych będą: wady zgryzu, choroby dziąseł, niewyleczona próchnica, ząb leczony kanałowo, bardzo zniszczony lub rozlegle wypełniony. Również za małe zęby uniemożliwią założenie licówki, bruksizm, zbyt mała ilość szkliwa oraz braki w uzębieniu w odcinkach bocznych, które należy uzupełnić przed zabiegiem nałożenia licówki.
Do zabiegu nałożenia licówki pełnoceramicznej potrzebna jest kwalifikacja przez lekarza. Kwalifikacja oprócz badania wewnątrzustnego, może obejmować analizę zdjęć i analizę modeli diagnostycznych
Licówki porcelanowe
Są to najczęściej wybierane licówki ze względu na elastyczność i trwałość materiału, który jest mocniejszy od naturalnego szkliwa. Dodatkowo są odporne na przebarwienia oraz osadzanie się kamienia nazębnego. Niewątpliwym atutem licówek porcelanowych jest ich bezpieczeństwo dla zdrowia i właściwości antyalergiczne. Licówka ta jest cienką płytką wykonana z porcelany. Może mieć całkowicie dowolny kształt i dowolny kolor oraz wyglądają bardzo naturalnie.
Licówek porcelanowych używa się do ukrycia przebarwień koron zębów, do korygowania kształtu, do korygowania ułamań brzegów siecznych, zamykania diastem oraz kiedy działają duże siły w miejscu, gdzie nie może się utrzymać wypełnienie.
Licówki akrylowe
są to licówki wykonane z masy akrylowej i są stosowane zastępczo na czas oczekiwania na właściwa licówkę.
Tak samo, jak przypadków poprzednich nakładek licowych przeciwwskazaniami do zabiegu założenia licówek porcelanowych są: wady zgryzu, bruksizm za mały ząb i za mała ilość szkliwa na zębie. Przeciwwskazaniem są także nieuzupełnione braki zębów w bocznych odcinkach, zęby leczone kanałowo i z niewyleczoną próchnicą, bardzo zniszczony ząb lub ze zbyt dużym wypełnieniem, a także choroby dziąseł
Przed założeniem licówek pacjent musi zostać zakwalifikowany do tego zabiegu przez lekarza, który podczas wizyty konsultacyjnej przeprowadzi badanie wewnątrzustne, czyli określi stan zębów i jakość szkliwa, oceni stan dziąseł i sprawdzi zgryz. Czynności te są niezbędne do określenia optymalnej metody leczenia w zależności od predyspozycji i oczekiwań pacjenta.
Na zabieg pacjent powinien przyjść z wyleczonymi zębami, bez stanów zapalnych dziąseł i bez braków zębowych w odcinkach bocznych. Zęby muszą też być wyczyszczone z kamienia i osadów. Ponieważ licówki są cienkie sugeruje się wybielenie zębów przed zabiegiem, zwłaszcza jeśli są mocno przebarwione.
Po przygotowaniu i określeniu rodzaju leczenia lekarz szlifuje zęby w znieczuleniu miejscowym i pobiera wyciski zębów. Do czasu wytworzenia ostatecznych licówek przez technika lekarz zakłada licówki tymczasowe.
Powikłania po zabiegu założenia licówek dotyczą głównie odklejenia bądź ukruszenia licówki.
5. Protetyczna odbudowa zębów
– korona protetyczna
– most protetyczny